• Isikupite Hii

    March 26, 2016

    Alichokiandika Tb Joshua kuhusu Mh Rais Magufuli.

    Alichokiandika Nabii na Mtumishi wa Mungu Tb Joshua kwenye page yake ya facebook kuhusu Mh. JP Magufuli. 

    Isikupite hii: Freeman Mbowe 'mwenyekiti wa chadema' atinga nigeria kwa nabii Tb Joshua.
    "A leader should rule in righteousness and in the fear of God so that he can be like a torch-light for everybody, a shining example." - T.B. Joshua "When one rules over people in righteousness,when he rules in the fear of God, he is like the light of morning at sunrise on a cloudless morning,like the brightness after rain that brings grass from the earth."(2 Samuel 23:3-4) Prophet T.B. Joshua with Tanzanian President. Dr. John Magufuli

    Isikupite hii: Utajiri wa tb joshua waiacha serikali ya nchi yake hoi.